Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Poradnik

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze i jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w współczesnym punkcie), a także o wielkich, kontrolowanych jeszcze przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco i nowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Więc stanowili natomiast jeszcze są najwięksi gracze na zbycie czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy przeprowadzali się spośród obecnego sektora i ich Standard Oil, jakie stało podzielone na mniejsze firmy, wśród których istnieje i Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy to światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (przecież ich rozwój został zatrzymany z różnych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w dzisiejszym etapie Azerbejdżan także dużo nowych. Funkcjonowanie tak wielkich graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Wiadomo nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, skoro nie maja do niej dostępu, ale mogą zarabiać spekulując na współczesnym sektorze za pomocą różnego typu instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, oczywiście jak chociażby w sukcesie złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w kontakcie do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli nieco dużo dolara za litr paliwa. To świadczy, iż w sukcesie wzrostu wartości paliwa (na starym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za jakiś miany litr paliwa, czy w sukcesie 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu także ofert kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak niskich ilościach). To prowadzi, że wkładanie w fizyczną ropę naftową z problemu widzenia inwestora jednego jest niemożliwe, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, to zaś oczywiście inwestycja taka byłaby wyłącznie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z uwagą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i style ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze powodu na ciężar. Dzieli się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny wyróżniana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki ponad pół procenta.

Ze powodu na budowę parafiny poleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie bierze się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najpopularniejsze na targach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i wielkości siarki na okresie 0,24% – istnieje obecne ropa znacznie cennej klasy, z jakiej wyzwala się największą kwota benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, budujących się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi obecne ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z kolei średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom spośród największych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których bardzo możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo poważną korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na zbyt ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, dlatego są one pisane na najdłuższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zyskać z dźwigni finansowej, co daje na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest okazję zarabiania wyłącznie na wzrostach (chyba, iż będziemy doskonalić swoją książkę ze podstawowych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to a będzie wymagać pełniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Przydatnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać spośród obecnego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do jakiegoś z najliczniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Trudno istnieje obecne nowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Przydatnych w Stolicy, nawet bardzo wymagali je znaleźć. Na szczęście giełda to nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede całym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można dostać na indywidualnych giełdach, i za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby zdobyć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych grających na rodzimym rynku, a można je kupować tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednak mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą stawką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a ponadto tworzą one przed inwestorem o znacznie większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jedynym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo tanie i wcale łatwe w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których bardzo możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością istotną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Pewno istnieje obecne najprostsza, najmocniejsza i pewna z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego podejścia są też bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na rodzimym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto zawsze cierpieć na pomocy, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zleceń są bardzo zróżnicowane, natomiast w kontakcie spośród obecnym przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest bogatym sprzętem do wysokiej gry w bliskim czy średnim terminie, tylko z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to piękniejsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (a całego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w ważniejszych miastach), a też postęp na zbycie samochodów elektrycznych oraz (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż pracownicy denerwowali się, że ropa się wykona plus będzie problem, a tymczasem objawia się, że ropa skąd się nie kończy, przecież jej trwanie kiedy wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to pewnie spekulacyjna przesada, to przecież kierunek ruchu jest prawidłowy spośród obecnym, co liczy ten sektor prawdopodobnie również w współczesnym półwieczu. Bolesny koniec.

To rezultat tego punktu, ale tylko początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najzdrowszy droga, aby przetestować zdobytą naukę w praktyce.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Dodaj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments