Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Golczewo

Zachodniopomorskie

Edukacja osób z prawdziwą niepełnosprawnością sprzężoną do ostatnia była sprawą marginalizowaną. W nowych latach można stwierdzić korzystne zmiany w tym regionie. Powstaje jeszcze bardzo nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i nauk, które odpowiadają na potrzeby rozwojowe tej linii dzieci i młodzieży dzięki tak dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Koszalin

 

Część uczniów z przyczyn zdrowotnych nie może odbywać obowiązku szkolnego na placu placówki oświatowej. Wówczas podopieczny objęty jest nauczaniem indywidualnym produkowanym w zakładu rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające stale lub czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i wymagające regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a też inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z metod terapii osób z prawdziwą niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny stworzony przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej używana jest także w książce z dziećmi i młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą skutkiem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak i z osobami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a zarówno w terapii chorób neurodegeneracyjnych również do towarzyszenia kobietom w stopniu terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Kobieta z prawdziwą niepełnosprawnością sprzężoną wypowiada się przez ciało, całym sobą. Brak mienia naszego ciała, do jakiego prowadzi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza kogoś w stopień na pograniczu odpoczynku i chronienia, w jakim samoświadomość i pamięć tego, co go zawiera, stopniowo zanika. Pracowanie w takim bycie że trwać się codziennością osób z ogromnymi uszkodzeniami neurologicznymi, i w rezultacie jechać do stagnacji i apatii. Terapia bazalna uczestniczy w zestawie dobrej pracy do prac i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności własnej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych budów i wymaganie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w kierunku realizacji podstawowych funkcji pielęgnacyjnych, modeluje sposób gry i przychodzi na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, prowadząc do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż dużo ważna strefa, zważywszy na często występującą u dzieci skoliozę zmierzającą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Koszalin

0 0 votes
Dodaj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments